Amol iz geven a Mayse për oboe d'amore dhe kitarë klasike

Category:

Përshkrim

Ky është një folklor yiddish i organizuar për oboe d'amore dhe kitarë klasike

Fjalët origjinale janë si më poshtë (versioni anglisht i paraqitur më poshtë)

Amol është gevén një mayse
Di mayse iz gor nisht freylich
Di mayse heybt zikh më
Mit a yidishn meylekh
Lyulinke mayn feygele
Lyulinke mayn lloj
Kh'hob ongevorn aza libe
Wey iz mir un vint
Der meylekh nxehtë gehat një malke
Diçka e nxehtë e nxehtë është një vayngortn
Im vayngorten nxehtë gehat një boym
Wey iz mir un vint
Der boym nxehtë gehat një tsvayg
Der tsvayg nxehtë gehat një nestele
Në nestele iz gevén a feygele
Wey iz mir un vint
Der meylekh iz opgestorben
Diçka është gevorn fardorben
Der tsvayg iz opgebrochen
Di fegele vun fole antlofen
Vu nemt men aza chochem
Er zol kennen de shtern zeylen
Vu nemt men aza dokter
Er zol kennen mayn horts heylen?

Kishte një përrallë
aspak një përrallë e lumtur
Fillon me një mbret hebre
Lullaby zogun tim të vogël, lullable fëmijën tim
Kam humbur dashurinë time
Unë jam i trishtuar dhe i lënduar
Mbreti kishte një mbretëreshë
Mbretëresha kishte një vresht
Në vresht ishte një pemë
Unë jam i trishtuar dhe i lënduar
Në pemë ishte një degë
Në degë ishte një fole e vogël
Në fole ishte një zog i vogël
Unë jam i trishtuar dhe i lënduar
Mbreti vdiq
Mbretëresha u rrëzua
Dega u prish
Zogu fluturoi nga foleja
Ku mund ta gjejmë një njeri të ditur?
i cili mund të numërojë yjet
Ku mund të gjejmë një mjek?
të cilët mund të shërojnë zemrën time

Një video e zërit tonë dhe performancës kitarë të Amol iz geven një mayse mund të jenë të gëzuar në youtube në

Shqyrtime

Nuk ka komente ende.

Bëhu i pari që shqyrton "Amol iz geven a Mayse për oboe d'amore dhe kitarë klasike"

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.