Valle e vajzës së laramanëve (Tanz der Wascherinnen - Wascha Mesa) - soprano ose registratore tenori dhe kitarë

Përshkrim

Pjesa e kitarë vjen nga valleja e Hans Neusiedler për vihuela

Titulli i veprës ka shkaktuar shumë diskutime:
Titulli origjinal i kësaj pjese ishte "Ein welscher Tanz" (= valle nga një vend i afërt, ndoshta Italia, Zvicra apo edhe Polonia)
dhe gjithashtu "Wascha Mesa" (ndoshta një korrupsion i fjalëve polake Wasze Miejsce = vendi juaj - pra një valle nga vendi juaj [Polonia]).
Ishte keqranslated si Dance of the Washerwomen (Tanz der Wäscherinnen) për shkak të tingullit të fjalës "Wascha".

Shqyrtime

Nuk ka komente ende.

Bëhu i pari që shqyrton "Valle e vajzave larëse (Tanz der Wascherinnen - Wascha Mesa) - soprano ose registratore tenori dhe kitarë"

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.