Valle e lavamanëve (me Hupfauf) për violinë dhe piano

Përshkrim

Pjesa e pianos vjen nga valleja e Hans Neusiedler për vihuela, e transpozuar për piano në formën e saj origjinale
dhe gjithashtu në një formë pak më të "mbushur" për ta bërë atë më "pianistik".
Të dyja versionet, së bashku me pjesë të instrumentit të melodisë së veçantë (kundërmelodi), përfshihen në këtë skedar pdf.

Performuesit mund të zgjedhin si t'i qasen:
luani vetëm versionin origjinal me përsëritje deri në fund të seksionit 4 / 4
or
luani versionin origjinal dhe më pas përdorni versionin "mbushur" si një përsëritje (të dy seksionet 4 / 4 dhe 3 / 4)
or
luani vetëm versionin "mbushur" me përsëritje deri në fund të seksionit 4 / 4.

Titulli i veprës ka shkaktuar shumë diskutime:
Titulli origjinal i kësaj pjese ishte "Ein welscher Tanz" (= valle nga një vend i afërt, ndoshta Italia, Zvicra apo edhe Polonia)
dhe gjithashtu "Wascha Mesa" (ndoshta një korrupsion i fjalëve polake Wasze Miejsce = vendi juaj - pra një valle nga vendi juaj [Polonia]).
Ishte keqranslated si Dance of the Washerwomen (Tanz der Wäscherinnen) për shkak të tingullit të fjalës "Wascha".

Shqyrtime

Nuk ka komente ende.

Bëhu i pari që shqyrton "Valle e rrobave të laramanëve (me Hupfauf) për violë dhe piano"

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.