Nëse muzika është ushqimi i dashurisë për bri dhe piano

Përshkrim

Fjalët nga koloneli Henry Heveningham (1651-1700), duke përdorur fjalët e para nga Nata e Dymbëdhjetë e Shekspirit si pikë fillimi. Henry Purcell bëri disa rregullime të këtyre fjalëve.
Ky është aranzhimi im i një prej tyre.
Versione janë në dispozicion për instrumente të ndryshme të tjera me piano ose kitarë shoqërim

Nëse Muzika është ushqimi i dashurisë
këndoj, këndoj deri
Unë jam mbushur me gëzim:
Sepse atëherë do të lëvizni shpirtin tim
për kënaqësitë që kurrë nuk mund të bëhen.
sytë tuaj, gjuha juaj, gjuha juaj deklarojnë
se ju jeni muzika ev'ry ku

Kënaqësitë hyjnë në sy dhe në vesh
aq e ashpër se transportet janë plagë,
dhe të gjitha shqisat e mia të gëzuara janë,
tho 'por trajtimi është vetëm i shëndoshë.
Këndojini, nimfë të bukur, më mahnisni;
charms të tilla mund të plagosur, ata nuk mund të vrasin.

Shqyrtime

Nuk ka komente ende.

Bëhu i pari që shqyrton "Nëse muzika është ushqimi i dashurisë për bri dhe piano"

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.