Në ëndrrat tuaja (L'Inconscient) për saksofon dhe kitarë

Përshkrim

Duo instrumentale bazuar në këngën time "L'inconscient"

Kënga origjinale (në një poezi nga Paul Maertens) përshkruan një gjendje të ëndërruar dhe gjërat që kalojnë përmes mendjes së pandërgjegjshme.
Fjalët janë si më poshtë

Dans les fluides abîmes de la nuit

(Në humnerat e humnerës së natës)

Les bruits venus d'ailleurs
loin de nous inquiéter

(Zhurmat nga diku tjetër
Mos na shqetësoni)

Karrige Caressent notre
Përmbledhja e bulletit perlant sur la peau

(Ata e përkëdhel mishin tonë
Ashtu si formohen flluska në lëkurë)

Dans cette nuit profonde
Nous goûtons au plaisir

(Në këtë natë më të thellë
Ne mostër kënaqësi)

Inkonscient du réel

(E pavetëdijshme e realitetit)

Libre, entrainé par l'immatériel
Notre mendore dérive

(Të lirë dhe të tërhequr së bashku nga joreale
Mendja jonë shkon poshtë)

Nos gestes amortis se perdent
dans le flot des ténèbres

(Lëvizjet tona të humbura janë të humbura
në përmbytjen e hijes)

Nous cherchons à saisir
l'errance irrationelle
d'un pranishëm këtu n'est plus

(Ne kërkojmë të kuptojmë
endje pa kuptim
e tani që nuk është më)

Les souvenirs furtifs
kompozuar leur discordante musique

(Kujtimet e fshehta
përbëjnë muzikën e tyre të pakrahasueshme)

coupée de heshtje

(i ndërprerë me heshtje)

là-bas l'ombre s'agite

(atje lart dridhjet hije)

la tête des tourments
vocifère ses craintes

(fytyra e vuajtjeve
bërtet frikën e saj)

celle de la vie entonne
le chant tumultueux des âges

(fytyra e jetës intones
kënga e trazuar e epokave)

celle de l'ignorance
balbutie et s'enlise

(fytyra e injorancës
babbles si ajo mbytet poshtë më poshtë)

celle de l'amour
enlace nos coeurs de djalin cri retenu

(Fytyra e dashurisë prek
zemrat tona me qaj të shtypur)

et leurs haleines zbehet
dévorent nos passés

(dhe frymën e tyre të pashija
ha të gjithë atë që ishim)

et leurs perkufizime
ndërhyrja e nuses premton kotësi

(dhe shikimin e tyre të pafajshëm
pyet premtimet tona të kota)

Dans les fluides abîmes
de la nuit

(Në shtresat e lëngëta të
nate)

Les bruits venus d'ailleurs
loin de nous inquiéter

(Zhurmat nga diku tjetër
Mos na shqetësoni)

Karrige Caressent notre
Përmbledhja e bulletit perlant sur la peau

(Ata e përkëdhel mishin tonë
Ashtu si formohen flluska në lëkurë)

Shqyrtime

Nuk ka komente ende.

Bëhu i pari që shqyrton "Në ëndrrat tuaja (L'Inconscient) për saksofon dhe kitarë të lartë"

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.