Litany në Frymën e Shenjtë (poemë nga Robert Herrick) - kori SATB me ndarje

Përshkrim

Përcaktimi i poezisë së Robert Herrick në Litany për Frymën e Shenjtë (në krahasim me cilësimet e tjera që përdorin vetëm disa vargje), për korin SATB me ndarje. Mostra e tingujve është kryer Vokalensemble Johannebergs.

Në orën e ankthit tim,
Kur tundimet më shtypin,
Dhe kur të më rrëfejnë mëkatet e mia,
Shpirti i ëmbël, më ngushëlloni!

Kur shtrihem brenda shtratit tim,
Të sëmurë në zemër dhe të sëmurë në kokë,
Dhe me dyshime të pakënaqur,
Shpirti i ëmbël, më ngushëlloni!

Kur shtëpia të psherëtijë dhe të qajë,
Dhe bota është e mbytur në gjumë,
Megjithatë, sytë e mi mbajnë vrojtimin,
Shpirti i ëmbël, më ngushëlloni!

Kur zilja e kalimit të fatit,
Dhe Furies në një vendkalim
Ejani të trembni një shpirt të ndarë,
Shpirti i ëmbël, më ngushëlloni!

Kur tapers tani djeg blu,
Dhe ngushëlluesit janë pak,
Dhe ky numër më shumë se i vërtetë,
Shpirti i ëmbël, më ngushëlloni!

Kur prifti i tij i fundit ka lutur,
Dhe unë dremitje për atë që është thënë,
'Sepse fjalimi im tani është prishur,
Shpirti i ëmbël, më ngushëlloni!

Kur, Zoti e di, unë jam hedhur për
Ose me dëshpërim ose dyshim;
Megjithatë, para se xhami të jetë jashtë,
Shpirti i ëmbël, më ngushëlloni!

Kur tunduesi më ndjek
Me mëkatet e të gjithë të rinjve,
Dhe gjysma më mallkon me të pavërtetën,
Shpirti i ëmbël, më ngushëlloni!

Kur flakët dhe ferri plaket
Vërini minjtë e minave dhe i frikësoni sytë e mi,
Dhe të gjitha tmerret më befasojnë,
Shpirti i ëmbël, më ngushëlloni!

Kur të shpallet Gjykimi,
Dhe ajo hapje e cila ishte vulosur,
Kur te Ty kam apeluar,
Shpirti i ëmbël, më ngushëlloni!

Poemë nga
Robert Herrick

Video:

Shqyrtime

Nuk ka komente ende.

Bëhu i pari që shqyrton "Litany në Frymën e Shenjtë (poemë nga Robert Herrick) - kori SATB me ndarje"

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.