Ndryshime në himnin e Pashkëve të Joseph Barnby Alleluia! Aleluja! Zemrat dhe zërat për ngritjen e qiellit për kuartetin e klarinetit

Përshkrim

Ky rregullim instrumental i himnit të Pashkëve të Joseph Barnby fillon me origjinalin dhe, si melodi e lartë është marrë nga
instrumente të tjera ka kundërmelodite të ndryshme, dhe përfundimisht një cicëroj të zogjve.

Fjalët origjinale të himnit (nga Christopher Wordsworth), fillojnë:

1 Alleluia! Aleluja!
Zemrat dhe zërat për ngritjen e qiellit:
I këndoni Perëndisë një himn të gëzimit,
Këndojini Perëndisë një himn lavdërimi:
Ai, Kush në kryq është një viktimë,
Për shpëtimin e botës,
Jezu Krishti, Mbreti i lavdisë,
Tani është ngritur nga të vdekurit.

2 Tani bare hekuri janë thyer,
Krishti nga vdekja në jetë është i lindur,
Jeta e lavdishme dhe jeta e pavdekshme,
Në këtë mëngjes të shenjtë të Pashkëve:
Krishti ka triumfuar dhe ne pushtojmë
Nga ndërmarrja e tij e fuqishme,
Ne me Të në jetë të përjetshme
Me rritjen e ringjalljes së Tij.

Shqyrtime

Nuk ka komente ende.

Bëhu i pari që shqyrton "Ndryshimet në himnin e Pashkëve të Joseph Barnby Alleluia! Aleluja! Zemrat dhe zërat për ngritjen e qiellit për kuartetin e klarinetit "

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.