Variacionet në ëmbël dhe të ulët të Joseph Barnby për kuartetin e klarinetit

Përshkrim

Ka (të paktën) cilësime 2 të poemës së Tennyson "Sweet and Low", një nga Barnby dhe një nga Stanford.
Ky është një varg ndryshimesh në vendosjen e Barnby.
Ndërsa pjesa përparon pas transkriptimit origjinal, melodia e lartë bëhet melizmatike dhe ndahet midis të gjitha instrumenteve nga ana e tij, duke përfunduar me
një kanon të shkurtër bazuar në frazën fillestare.

Poezi origjinale nga Alfred Lord Tennyson

I ëmbël dhe i ulët, i ëmbël dhe i ulët
Era e detit perëndimor,
I ulët, i ulët, frymë dhe goditje,
Era e detit perëndimor!
Gjatë rrjedhjes së ujërave,
Ejani nga hëna që po vdes, dhe goditje,
Goditje atë përsëri për mua,
Ndërsa djali im i vogël, ndërsa më bukur, fle.

Gjumi dhe pushimi, gjumi dhe pushimi,
Ati do të vijë së shpejti te ti;
Rri, pusho, në gjirin e nënës,
Ati do të vijë së shpejti te ti;
Babai do të vijë tek foshnja e tij në fole,
Argjendi lundron nga perëndimi
Nën hënën e argjendtë!
Gjumi im i vogël, fle gjumin tim të bukur, fle

Shqyrtime

Nuk ka komente ende.

Bëhu i pari që shqyrton "Dallimet në Sweet Barney dhe Low për kuartetin e klarinetit"

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.