Variacionet në Tant que Vivray për regjistruesin e lartë dhe piano

Përshkrim

Rregullimi instrumental i një kënge nga Claudin de Sermisy
Kjo është pjesë e serisë sime "Një ABC i Rilindjes"

Fjalët origjinale të kësaj kënge (me përkthimet e mia) janë:
Tant que vivray en aage florissant
Për sa kohë që unë jam në krye të jetës
Je shërbyer d'amour le dieu puissant,
Unë do t'i shërbej zotit të fuqishëm të dashurisë
En faikt, en ditz, en chansons et accordz;
Në të gjitha unë bëj dhe them dhe në këngët e mia dhe harmoni
Par plusieurs jours m'a tenu languissant,
Për shumë ditë më ka bërë të vuaj
Ju mund të bëni një gabim,
Por më pas ai më bëri të gëzohesha,

Car j'ay l'amour de la belle au gent corps;
Sepse kam dashurinë e zonjës së ndershme
Biri i aleancës, c'est ma fiance,
Betimi i saj është premtuar për mua
Djali i saj është më i mirë,
Zemra e saj është e imja, zemra ime është e saj
Fy de tristesse, vive liesse,
Largohu me trishtim, gëzohu mirëpritur
Dashuria është e mirë për ju.
Sepse unë kam pasuri të tilla në dashuri

Quand është shërbëtori më i mirë dhe i nderuar,
Kur dëshiroj ta shërbej dhe ta nderoj
Për shembull,
Kur dëshiroj ta lavdëroj emrin e saj në shkrimet e mia
Quand je le veoy et visite souvent,
Kur e shoh atë dhe e vizitoj shpesh
Ses envieux n'en font que murmurer;
Njerëzit ziliqar vetëm murmurisnin
Mais nostro amour n'en skraur moins durer;
Por dashuria jonë do të qëndrojë gjithsesi;

Autent ou plus en emporte le vent,
Era mund të fryjë gjithçka tjetër larg,
Maulgre envie, toute ma vie,
Pavarësisht atyre shpirtrave ziliqarë, gjithë jetën time
Je l'aymeray et chanteray;
Do ta dua dhe do të këndoj
C'est la premiere, c'est la derniere
Ajo është e para dhe e fundit
Que j'ay servie et serviray.
Të cilëve u kam shërbyer dhe do të shërbej

Shqyrtime

Nuk ka komente ende.

Bëhu i pari që shqyrton "Variacionet në Tant que Vivray për regjistrues dhe piano"

Adresa juaj e emailit nuk do të publikohet. Fusha e kërkuar janë shënuar *

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohet komenti juaj.